Milyen laminált padlót vegyek? – kérdik jogosan a lakásukat felújítani vágyók. A színek, vastagságok, kopásállóságok, gyártók és műszaki paraméterek tengerében nem könnyű a választás. Adunk néhány támpontot, ahonnan el lehet indulni.
A laminált anyagok sokféle megjelenésének felfedezése
A laminált padló legtöbb fajtáját úgy tervezték, hogy a keményfa megjelenését utánozza. A laminált padló bármilyen vastagságú deszkával bármilyen fafajta megjelenését felveheti. Megragadhatja a rusztikus, antik keményfa, a jellegzetes fafoltok vagy az egzotikus fafajok megjelenését, és teljesen egyedi esztétikát teremthet. A laminált padlót úgy is lehet kialakítani, hogy hasonlítson a csempe padlóhoz, járólaphoz.
Ne aggódjon: a modern laminált padló messze van a nagymama linóleum padlójától. A laminált padló felületén megjelenő megjelenést az egyes deszkák vagy csempék furnérján lévő fotorealisztikus nyomtatással érik el. A laminált padló egyik határozott előnye azonban az, hogy túlmutat a külsőségeken.
A laminált padló mint burkolattípus dombornyomással hozza létre a különböző keményfa- és csempepadlók textúráját. Ezeknek a padlóknak a végső felülete a mattól a magasfényűig bárhol lehet. Mindkettő tartós kivitel, de a matt padlóburkolat általában jobban elrejti az apró karcolásokat.
A laminált padló felépítése
Minden egyes deszka vagy csempe egy belső magot tartalmaz, amely préselt kompozit fából készült, amelyet egy dekoratív furnérral rétegeznek, és átlátszó, védő bevonattal látnak el. A laminált padló vastagabb, mint az olyan alternatívák, mint a vinil, ezért dombornyomott lehet a hozzáadott textúra érdekében, hogy valósághűbb fa vagy csempe megjelenést hozzon létre. De mivel a laminált padló költséghatékonyabb anyagokból készül, az árcédula sok lakástulajdonos számára sokkal megközelíthetőbb.
Laminált padló lerakása
A laminált padlót vékony alátétrétegre kell telepíteni, ami segít abban, hogy ezt a padlótípust puhábbnak érezze, mint pl. a keményfa parkettát. Emellett tompítja a zajt is. Emiatt a laminált padló sokoldalú padlóburkolat, amely olyan helyiségekbe is jól illeszkedhet, ahol a hagyományos keményfa, kő vagy kerámia burkolólapok nem lennének ideálisak.

A laminált padló egymásba illeszkedő deszkák vagy lapok formájában kapható, amelyek nútos, hornyos kialakításúak, hogy minden darab pontosan a helyére pattintható legyen. Ha ezt a padlóburkolat típust fekteti le, azonnal járhat is rajta. Ne feledje, hogy a laminált padló “lebegő” (úsztatott) padló, ezért párás körülmények között egy kis helyet igényel a táguláshoz (dilatáció). Ezért a megjelenés befejezéséhez a megfelelő padlóburkolatot kell kiválasztania.
Bár a laminált padló arról ismert, hogy könnyen telepíthető, a házilagos barkácsolás helyett mégis inkább bízza a munkát profi szakemberekre. Helyes telepítés esetén a laminált padló tömör és sík felületű, így vízkár, beázás nem fordulhat elő, hacsak nem áztatja a padlóját. Ezenkívül a régi padlóburkolat felszedésekor előre nem látható problémákba ütközhet, amelyekhez szakember segítségére lehet szükség. Ha már a projekt kezdetétől fogva profikat hív, kiküszöböli a potenciális fejfájást, és új padlója a lehető leggyorsabban kerül lerakásra.
Hová érdemes laminált padlót rakni?
A rengeteg tervezési lehetőségnek és a nagyfokú sokoldalúságnak köszönhetően a laminált padló az otthon számos különböző területére alkalmas, beleértve az előszobákat, nappalikat, étkezőket, kész pincéket és még a hálószobákat is. A laminált padló könnyen tisztítható és karbantartható, így forgalmas otthonokban, irodákban is jól funkcionálhat.
Hova nem érdemes laminált padlót tenni
Nem minden laminált padlót terveztek egyformán, ezért óvatosnak kell lennie, amikor laminált padlót választ a konyhába, a fürdőszobába, a mosókonyhába vagy más, magas nedvességtartalmú környezetbe. Ezekben a helyiségekben válasszon vízálló laminált padlót. Ha a pincében helyez el laminált padlót, akkor párazáró fóliát kell fektetnie az aljzat alá. Ez minimalizálja a károkat ázás esetén.
A laminált padló egyik hátránya, amit szem előtt kell tartani, hogy ez a padlóburkoló anyag nem rendelkezik hosszú élettartammal, mint a keményfa vagy a csempe. Nem lehet újra felújítani, ezért előfordulhat, hogy hamarabb kell cserélnie a padlóburkolatot, ha laminált padlót telepít.
Milyen laminált padlót vegyek?
Ahhoz, hogy megtalálja a tökéletes laminált padlót otthonába, ne habozzon, fedezze fel a minták széles választékát, hogy kiválaszthassa a belsőépítészetéhez illő megjelenést. Azonban nem csak a külsőségekre kell gondolnia. A padló vastagsága a tartósság és a hangcsillapítás szempontjából is sokat számít.
A laminált padlók általában 8-12 mm közötti vastagságban elérhetők. A vízállóság egy másik fontos tulajdonság, amely nagy hatással lehet az olyan helyiségekben, ahol magas a páratartalom, például a fürdőszobában.